Рекомендації з організації заходів профілактики грипу та ГРВІ в загальноосвітніх навчальних та інтернатних закладах

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів.

З метою недопущення ускладнень від захворювань на грип та ГРВІ, відповідно до рекомендацій МОЗ України, пропонуємо керівникам закладів  м. Києва, незалежно від їх підпорядкування і форми власності, забезпечити посилення профілактичних та протиепідемічних заходів:

-                    дотримання показників температури повітря, нормованих ДСанПіН 5.5.008-01 «Влаштування,утримання загальноосвітніх навчальних  закладів та  організації навчально-виховного процесу»;

-                    проводити  наскрізне провітрювання в приміщеннях до початку занять та після їх закінчення; під час навчального процесу  після кожного уроку   8-10 хвилин,  але не менше 3-х разів на день, при відсутності дітей;

-                    не допускати до роботи осіб та учнів з ознаками інфекційного захворювання;

-                    посилити мед.нагляд за учнями, загострити увагу вчителів, вихователів закладу на раннє виявлення  дітей  з ознаками інфекційного захворювання; в разі виявлення учня з ознаками респіраторного інфекційного захворювання, його відправляють із школи додому  для лікування під нагляд відповідного закладу охорони здоров´я ;

-  хворі діти із шкіл-інтернатів і дитячих будинків госпіталізуються, або розміщуються  в  ізолятори для медичного нагляду та лікування;

-   в школах-інтернатах та дитячих  будинках встановлюється щоденний медичний  нагляд  з  вимірюванням температури, оглядом носоглотки контактних по класу, спальні.

-  в разі виявлення працівника з ознаками респіраторного інфекційного захворювання - вжити заходів для його ізоляції від здорових осіб та негайно повідомити про цей випадок відповідний заклад охорони здоров'я;

-  обмежити масові заходи в закритих приміщеннях закладів;

-  забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни ( мило,  серветки, тощо);

    -   забезпечити заклади необхідними засобами та обладнанням (термометрами для виміру температури тіла та кімнатними, бактерицидними випромінювачами, дезінфекційними та антисептичними засобами та засобами індивідуального захисту тощо). 
         - Користуватися одноразовими масками при необхідності – щоб захистити себе чи оточуючих від зараження.            

-                     проведення дезінфекційних заходів.

Для проведення дезінфекційних робіт необхідно використовувати дезінфікуючі засоби, які внесені до переліку зареєстрованих та дозволених до використання на території України дезінфекційних засобів та мають Свідоцтво про державну реєстрацію дезінфекційного засобу. На кожний деззасіб є Методичні вказівки щодо його застосування, де в пункті «Призначення засобу» вказано об’єкти знезараження. Технологія проведення профілактичних заходів наведена в «Методичних вказівках щодо застосування деззасобу» в пункті «Методи знезараження окремих об’єктів».

       Перелік зареєстрованих та дозволених до використання на території України дезінфекційних засобів можна знайти на офіційному сайті Держсанепідслужби України – www.dsesu.gov.ua у розділі Реєстр дезінфекційних засобів, який постійно оновлюється.

Приміщення необхідно прибирати вологим способом із деззасобами та провітрювати 3-4 рази на день. Особливо швидко знезаражуються віруси розчином хлорвмісних та інших дезінфектантів, які зареєстровані на території України, які можна придбати в аптеках. Дезрозчини готують згідно інструкції по використанню фірми виробника (як при крапельних вірусних інфекціях) і використовуються одноразово. Для вологого прибирання приміщення використовують традиційні, давно відомі засоби, які позитивно себе зарекомендували: 2,5% розчин мила, 0,5% розчин соди, 0,2% розчин лимонної кислоти та засоби побутової хімії, які мають дезінфікуючі властивості (“Доместос”, “Білизна” тощо). Одним із вказаних розчинів необхідно протирати підвіконня, двері, тумбочку та інші меблі в кімнаті та мити підлогу. Прибирання необхідно проводити в гумових рукавичках.